EXTRÉMNA KRÍŽOVÁ CESTA, ZBOROV – BARDEJOV 26.03.2021 o 18:00, kostol sv. Margity.

Po roku dávame opäť do pozornosti túto jedinečnú možnosť, prežitia osobného duchovného cvičenia. Tohto roku sa EKC uskutoční už po štvrtýkrát, ako jediná tohto druhu na Slovensku.

  1. Trasa bl. Titusa Zemana, má dĺžku 31 km s prevýšením 915 m.

2.Trasa sv. Dona Bosca, má 42 km s prevýšením 1167 m.

EKC vznikla v Poľsku v roku 2009 – jej autorom je kňaz Jacek WIOSNA Stryczek. Má presne dané pravidlá.

V roku 2019 sa konala v : 25 štátoch, 400 mestách, mala 822 trás a 80000 účastníkov.  Jej cieľom je priblížiť sa bližšie k Bohu, vyjsť s každodenného pohodlia a prekonávať svoje hranice. V tichu, v tme, veľa krát aj v kríze a bolestiach má človek možnosť zažiť niečo, čo ho dokáže v živote posunúť smerom dopredu v jeho duchovnom živote. Krížová cesta má 14 zastavení, pri ktorých má každý možnosť rozjímať.

Trasa prechádza cez krásne Ondavské pohoria a neporušenú prírodu v blízkosti Stebníckej Magury a po červených značkách SNP. Vedie aj cez kúpeľné mesto Bardejovské Kúpele, kde sa nachádza viacero liečivých minerálnych prameňov a kultúrnych pamiatok. Prechádza sa aj cez okresné mesto Bardejov, ktoré je zapísané medzi lokality svetového dedičstva UNESCO. Po celej trase sa nachádza veľa studničiek a viacerých turistických prístreškov, ktoré dávajú možnosť si oddýchnuť, alebo sa ukryť pred nepriaznivým počasím. Päť zastavení je priamo v otvorených kostolov. Prechádza sa aj cez krásny hrad Zborov – Makovica, ktorý je veľmi obľúbený u turistov. Trasa je známa prechodmi cez krásne panoramatické výhľady, na široké okolie.  Vedie prevažne po lesných, nie spevnených cestách a je určená len pre fyzicky zdatné osoby. Každý ide na svoju vlastnú zodpovednosť. EKC nie je organizovaná akcia a každý si tieto trasy môže prejsť aj kedykoľvek v roku. V prípade že sa uvoľnia opatrenia, tak sa pôjde tak ako v roku 2019 a začne sa tradične svätou omšou v kostole sv. Margity v Zborove. Trasy sú presne zmapované a odmerané. Mapy, súradnice a zastavenia sú zverejnené tu:

https://www.edk.org.pl/

Zaregistrovaným budú zaslané aj na email. Všetky podrobné informácie sú na našej facebookovej stránke:

Extrémna Krížová Cesta – Zborov – Bardejov.

https://www.facebook.com/extremnakrizovacesta.zborov.bardejov

https://www.edk.org.pl/trasy

alebo na Tel. čísle: 00421 907695490.

Link na prihlasovací registračný formulár na veľké EKC nájdete tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScPNkDmalhrFA-My7gMPe9M2xkOwcqhZMbWptWqzbYYs1TiyA/viewform